Obecní úřad
Borač 51
592 61 pošta Doubravník
Tel.: +420 549 418 710
E-mail: obec@borac.cz
Borač se rozkládá podél toku řeky Svratky a v jihozápadní části přírodního parku Svratecká hornatina a podél silnice č. 387 spojující Tišnov s Bystřicí pod Pernštejnem. Prochází jím železniční trať na trase Nové Město na Moravě - Tišnov. Od okrajových částí obce se zvedají zalesněné stráně okolních vrcholků. Kříží se zde zelená a červená turistická značka. Po červená prochází severním směrem údolím proti toku řeky Svratky přes obec Doubravník do Nedvědic a odtud žlutá pokračuje dále k hradu Pernštejn. Opačným směrem vede červená značka údolím řeky do města Tišnova. Východním směrem od Borače šplhá zelená značka do strání a kolem vrcholku Veselský Chlum s výškou 578 m.n.m., pak klesá do Lomnice. Opačným směrem vystoupí zelená značka na Pláňavu a přes Dobravník a Sejřek klesne do Nedvědice.
S účinností od 1. ledna 1996 vyhásil Okresní úřad Brno-venkov na území katastrů Štěpánovice, Šerkovice a Jamné a na části katastrů Předklášteří a Lomnička přírodní park. Toto území o rozloze 13,2 km2 tak navázalo na stejnojmenný přírodní park "Svratecká hornatina" výhlášený v okrese Žďár nad Sázavou na ploše 251 km2, v okrese Blansko na ploše 100,67 km2 a v okrese Svitavy na ploše 6,4 km2.
Posláním přírodního parku je ochrana krajinného rázu, kterým je zejména přírodní, kulturní a historická charakteristika oblasti, při umožnění únosného turistického využití a rekreace. Pro přírodní park "Svratecká hornatina" je charakteristické zejména vysoké zastoupení zbytků přírodě blízkých až přirozených listnatých lesů a jejich zastoupení na vápencových sutích, mezní výskyt některých teplomilných a dalších vzácných druhů rostlin, z nichž mnohé jsou zvláště chráněny (např. brambořík nachový, pryšec mnohobarvý, medovník meduňkolistý, rozrazil oženkový, okrotice dvoulistá, hvězdice chlumní, sasanka lesní a dřín obecný) a živočichů (např. čolek obecný, čolek horský, užovka hladká, slepýš křehký, ledňáček říční, čáp černý, ořešník kropenatý, krkavec velký, lejsek šedý, rorýs obecný, křepelka obecná a netopýr brvitý). Z antropogenně podmíněných trvalých vegetačních formací mají na tomto území typicky výrazný podíl vysokokmenné ovocné sady, které zvyšují estetickou hdnotu krajiny tvořenou mozaikou lesů, trvalých travních porostů, lad, polí a rozptýlené dřevinné vegetace. Tato harmonická krajina vždy byla a dosud je místem umělecké inspirace významných malířů. K činnostem, které by mohly vést k narušení a snížení krajinného rázu je nezbytný předchozí souhlas příslušného orgánu ochrany přírody.